GLOBALNE WOJNY PIGMENTACJI

By in
1283
GLOBALNE WOJNY PIGMENTACJI

Kiedy po raz pierwszy podróżowałam po Wschodzie w późnych latach 60-tych, zauważyłam, że chińskie kobiety w większości mają piękną, porcelanową skórę z bardzo niewielką ilością przebarwień. Później zdałam sobie sprawę z tego, że przez wiele dziesięcioleci matki uczyły swoje córki, aby chroniły skórę przed słońcem, nosząc kapelusze lub parasole. Melanina jest jednym z systemów ochronnych, który chroni skórę przed uszkodzeniami słonecznymi; występuje w dużych ilościach w skórze azjatyckiej i jest również bogata w naturalny beta-karoten. Jednak w ostatnich dekadach nawet naturalnie chroniona skóra stała się celem fotouszkodzeń i hiperpigmentacji.

Jak działa melanina?

Często myślę o melaninie jako o pigmencie (farbie) ludzkiego organizmu. Porcja melaniny jest przechowywana w aparacie Golgiego, jednej z najbardziej tajemniczych organelli każdej komórki naszego ciała. Bezpośrednio w miejscu produkcji melaniny, dwa czynniki muszą się połączyć, aby wytworzyć najbardziej chroniącą pigmentację, która nadaje nam wszystkim indywidualny koloryt skóry.

Enzym tyrozynazy i aminokwas tyrozyna muszą wejść w interakcję, aby powstała melanina. Gdy melanina jest już wyprodukowana, przechodzi w stan uśpienia – do czasu, gdy będzie potrzebna w naskórku. W tym momencie melanina jest pompowana do melanocytów, z którymi jest unoszona na powierzchnię skóry i staje się systemem obrony przed fotouszkodzeniami i innymi atakami wolnych rodników.

Rodzaje aktywności melanocytarnej

Istnieją dwa rodzaje aktywności melanocytarnej – pasywna i zapalna. Niekiedy oba typy biorą udział w powstawaniu hiperpigmentacji jednocześnie.

Rodzaj pasywnej hiperpigmentacji jest najtrudniejszy do leczenia. Przebarwienia te powstają na skutek zmian hormonalnych, szczególnie u kobiet. Przy każdej drastycznej zmianie stanu hormonalnego, takiej jak ciąża lub menopauza, melanina podnosi się nieregularnie na powierzchnię, tworząc izolowane obszary pigmentacji, które kontrastują z jednolitym odcieniem opalenizny.

Drugi rodzaj hiperpigmentacji – zapalny, powstaje w wyniku tworzenia się plam pigmentacyjnych na skutek ataku lub uszkodzenia poza organizmem, które nie są związane ze zmianami hormonalnymi. Chociaż powtórzę, że oba rodzaje mogą występować jednocześnie. Kiedy dochodzi do jakiegokolwiek urazów skóry, melanina podnosi się na powierzchnię skóry, aby stać się częścią systemu ochronnego procesu gojenia.

Usuwanie hiperpigmentacji

Usuwanie głębokiej pigmentacji może zająć długi czas. Pacjenci, którzy korzystają z profesjonalnych zabiegów, szybciej osiągają rezultaty. Pierwszy etap usuwania nazywam “otwieraniem drzwi”. Oznacza to, że powierzchniowa warstwa starych, martwych komórek musi zostać usunięta. Kiedy jest to zrobione poprawnie, skóra staje się natychmiast rozjaśniona i promienna, chociaż ostuda i melasma nie znikną tak szybko.

Najlepszym sposobem na uzyskanie efektu “otwartych drzwi” jest usunięcie martwych komórek za pomocą enzymów. Ze względu na fakt, że terapia enzymatyczna nie pociąga za sobą radykalnych zmian w pH skóry, jak w przypadku kwasów czy peelingów kwasowych, praktycznie nie ma ryzyka wystąpienia reakcji niepożądanych czy nasilenia hiperpigmentacji.

W związku z tym, że martwe komórki są usuwane z całej powierzchni twarzy i szyi, pojedyncze obszary z ciemniejszymi przebarwieniami mogą być poddane dalszemu leczeniu. Osiągamy to poprzez tymczasowe zatrzymanie produkcji melaniny, jednocześnie kontynuując usuwanie starych, ciemniejszych obszarów powierzchniowych za pomocą terapii enzymatycznej i kremów o niskim pH.

Zapobieganie hiperpigmentacji

Istnieje stare medyczne powiedzenie: “Uncja profilaktyki jest więcej warta niż funt leczenia. I to jest prawda. Zapobieganie fotouszkodzeniom przed ich wystąpieniem jest najlepszą formą terapii, ale dzisiaj wymaga to czegoś więcej niż tylko noszenia kapelusza lub parasola. We współczesnym warunkach skórę należy wzmacniać, a następnie chronić.

Komórki Langerhansa w skórze są pierwszą linią obrony przed atakami wolnych rodników i słońca. Można je łatwo wzmacniać za pomocą beta-glukanów. Ponadto, naśladowanie naturalnego płaszcza kwasowego skóry za pomocą witaminy E oraz właściwości kwasu L-askorbinowego wzmacniającego kolagen sprawią, że skóra stanie się silniejsza w walce z czynnikami środowiskowymi.

Po zakończeniu tego etapu konieczne jest zastosowanie transdermalnego czynnika ochrony przeciwsłonecznej, który jest zawarty w balsamach lub kremach, rozpuszcza się w wodzie i pozostaje na skórze przez kilka godzin.

Podczas każdego profesjonalnego leczenia hiperpigmentacji, rezultat jest całkowicie zależny od zastosowania zaleceń do pielęgnacji domowej. To, jak pacjenci pielęgnują skórę w domu, przy ścisłym przestrzeganiu schematu jest w 100% kluczowe dla ostatecznego rezultatu.

Pamiętajmy:

Większość pacjentów z zaawansowaną hiperpigmentacją ma problem przewlekły i już wcześniej byli poddawani jakimś zabiegom. Przyszli do Was, ponieważ wcześniej nie otrzymali pomocy. Być może dlatego, że byli u “lekarza od szybkich pieniędzy”, który stosował popularny sprzęt i nie zalecał pielęgnacji domowej.

Kiedy pacjent widzi, że poważnie traktujemy jego problem, nieco wyższe koszty leczenia nie będą mu przeszkadzać. Proszę nigdy nie obawiać się pobierać opłat zgodnych z poziomem swojego profesjonalizmu – ponieważ to my wiemy, jak diagnozować, leczyć i prowadzić pacjenta do sukcesu każdego dnia.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)