Dlaczego powstaje trądzik i jak leczyć chorobę?

By in
875
Dlaczego powstaje trądzik i jak leczyć chorobę?
Trądzik to powszechna choroba, której leczenie wymaga czasu, motywacji i rozsądnego podejścia. A jak już zacznie się drogę do zdrowej skóry, to trzeba iść na całość. Certyfikowany kosmetolog DMK Polska Yuliia Hrysenko wyjaśnia, jak to skutecznie zrealizować.

1. Yulio, wiadomo, że pierwsze spotkanie z pacjentem jest podstawą do zbudowania relacji opartej na zaufaniu. Proszę opowiedzieć, jak się buduje tę więź? Jak wyjaśnić pacjentowi etiologię i patogenezę trądziku?

Pierwszą wizytę rozpoczynam od edukacji pacjenta, z którym omawiam przyczynę trądziku oraz stawiam cele i efekty leczenia, w tym oczekiwania pacjenta. Wyjaśniając cechy tej patologii skóry, zawsze używam przystępnej terminologii naukowej. Tak więc wszyscy moi pacjenci z trądzikiem wiedzą, że trądzik to przewlekła choroba zapalna mieszków włosowych i gruczołów łojowych o falowym przebiegu, charakteryzująca się łojotokiem, zaskórnikami i elementami zapalnymi.

Pragnę zauważyć, że przy takim podejściu do komunikacji pacjent rozumie, że ten temat został już zbadany w medycynie, a my lekarze znamy wszystkie tajniki i jesteśmy gotowi pomóc przejść długą drogę do zdrowej skóry.

Omawiając etiologię i patogenezę trądziku, staram się przedstawić wszystkie nieodłączne czynniki i wyjaśnić, że te dwa zjawiska są ze sobą bardzo ściśle powiązane.

Kluczowe ogniwa choroby:

       sklejanie się łusek gruczołów łojowych (hiperkeratoza pęcherzykowa);

       hiperprodukcja i zmiany w składzie sebum;

       zwiększona liczba bakterii Propionibacterium acnes;

       stany zapalne.

Cechy charakterystyczne etiologii:

      predyspozycje genetyczne;

      zaburzenie równowagi hormonalnej;

      aktywacja saprofitycznej lub oportunistycznej flory patogennej;

      obecność przewlekłych infekcji;

      stosowanie leków;

      nieodpowiednia pielęgnacja kosmetyczna.

Pacjent musi jasno zrozumieć, że narażenie na którykolwiek z powyższych wyzwalaczy utrudni leczenie trądziku. Dlatego rozmawiamy na temat zależności z każdą przyczyną zmiany skórnej, indywidualnie badamy problem, który pacjent ma bezpośrednio, aktywnie komunikujemy się w formie pytań i odpowiedzi i nastawiamy się na skuteczne leczenie.  

2.     Czy może opowiedzieć Pani na temat tego, jakie typy trądziku są najczęstsze w Pani praktyce? 

Zmiany trądzikowe dzielą się na cztery stopnie nasilenia: łagodne (z niewielkim zaczerwienieniem); umiarkowane (z wyraźniejszym stanem zapalnym, częstym przekrwieniem skóry); ciężkie (towarzyszą im duże grudki, pierwsze blizny); bardzo ciężkie (z otwartymi ranami, zakażeniami grzybiczymi).   

Wyróżnia się trądzik niezapalny (zaskórniki otwarte i zamknięte), zapalny (grudki, krosty, guzki) i pozapalny (blizny, plamy przebarwienia).

Większość pacjentów, którzy do mnie trafiają, ma łagodny lub umiarkowany trądzik zaskórnikowy lub grudkowo-krostkowy, którego leczenie wymaga jasnej strategii.

    3. Jak rozpoznać, kto jest najbardziej podatny na chorobę? 

Przyglądając się etiopatogenezie trądziku, staraliśmy się zwrócić uwagę na główne czynniki, które mogą bezpośrednio wywoływać trądzik. W osobnej grupie ryzyka są pacjenci:

– z wyraźną dziedzicznością, ponieważ im częstszy i cięższy trądzik u rodziców, tym cięższa będzie choroba u potomstwa;
– z zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego i złym odżywianiem, z dietą zawierającą pikantne potrawy, rafinowane węglowodany, tłuszcze nasycone i duże ilości cukru;
– o niekorzystnych warunkach pracy, takich jak praca w obszarze wysokiego promieniowania, kontakt z substancjami toksycznymi lub często zmieniające się strefy klimatyczne;
– ze złymi nawykami: alkohol, palenie papierosów;
– o niskim poziomie tolerancji na stres;
– ze stałą ekspozycją skóry na promienie UV, które prowokują stres oksydacyjny;
– z zamiłowaniem do grubej, olejowej warstwy makijażu, która zatyka pory.

  4. Wyobraźmy sobie taką sytuację: przychodzi do Pani pacjent ze skargami na uporczywe wysypki i jak przebiega wstępna konsultacja? W jakim kierunku idzie leczenie i jakimi profesjonalnymi protokołami kieruje się Pani?

Wybór sposobu leczenia zależy od nasilenia trądziku i obecności chorób towarzyszących. Podczas konsultacji skutecznie jest wykonanie diagnostyki sprzętowej skóry, aby poznać stan bariery naskórkowej. Wpływa to na wybór początkowego leczenia i kolejnej pielęgnacji domowej.

W leczeniu trądziku w moim gabinecie wykonuję profesjonalne zabiegi preparatami DMK na bazie składników roślinnych, enzymów, aminokwasów i peptydów. Preparaty marki działają kompleksowo i mają na celu usunięcie patologii, odbudowę skóry i wzmocnienie struktur dermalnych, ochronę i wsparcie osiągniętych rezultatów.

Zwykle zaczynam leczenie od zalecenia kursu terapii enzymatycznej DMK. Ten wyjątkowy zabieg jest uniwersalny dla wszystkich stanów skóry. Normalizuje procesy metaboliczne i aktywność wydzielniczą gruczołów łojowych, poprawia odżywienie komórek skóry i sprzyja głębokiej detoksykacji. Już po pierwszym zabiegu można zauważyć wyrównanie kolorytu skóry dzięki lepszemu dotlenieniu komórek i aktywacji własnych enzymów skóry.

W celu usunięcia hiperkeratozy w trądziku niezapalnym wykonuję protokół z peelingiem enzymatycznym Prozyme, który zawiera enzymy proteolityczne: papainę, bromelinę, amylazę, lipazę. Produkt skutecznie rozpuszcza produkty rozpadu martwych komórek, które blokują gruczoły łojowe i mieszki włosowe.

W leczeniu pacjentów z trądzikiem i hipertrichozą oraz przy obecności ropnych krost w mieszkach włosowych wykonuję peeling alkaliczny – Alkaline Wash, który rozpulchnia skórę, usuwa produkty rozpadu komórek i zmniejsza stan zapalny.

Bardzo spodobał mi się nowy produkt marki – żel złuszczający na zimno Cryo Pro-X. Zabieg oparty jest na homeostazie termicznej: w niskich temperaturach martwe komórki zamarzają, rozpadają się i są złuszczane przez kwasy polimlekowy i glikolowy. Dzięki temu procesowi, górna warstwa martwych komórek skóry może być łatwo usunięta, chroniąc jednocześnie zdrowe, żywe komórki znajdujące się pod nią.

5.    Yulio, czy może opowiedzieć Pani, jakie preparaty są najczęściej stosowane w pielęgnacji domowej u pacjentów z trądzikiem?

W przypadku trądziku pierwszego i drugiego stopnia zalecam Deep Pore Ultra, który głęboko oczyszcza skórę, normalizuje wydzielanie sebum i leczy stany zapalne.

W przypadku drugiego lub trzeciego stopnia zalecam Acne Wash, który zawiera nadtlenek benzoilu (2,5%), aby głęboko oczyścić pory i zabić bakterie. Może być stosowany na twarz i ciało (plecy, klatka piersiowa). Albo zalecam Acu Klenz – preparat z kwasem salicylowym, który działa przeciwzapalnie i komedolitycznie, powoduje delikatne złuszczanie powierzchniowej warstwy skóry, oczyszczając ujście porów i odpływ sebum.

Również obowiązkowe produkty na półce pacjenta to Acu Klear, Revitosin, Benzoyl Peroxide Lotion 5%.

Acu Klear – to produkt przeznaczony dla skóry suchej. Wzmacnia jej funkcję barierową, zwiększa krążenie krwi i delikatnie osusza aktywne stany zapalne.

Benzoyl Peroxide Lotion 5 % – emulsja antybakteryjna, komedolityczna, rozjaśniająca, przeciwzapalna.

Revitosin – zawiera retinol, który jest złotym standardem w leczeniu trądziku. Jest specjalnie opracowany, aby usuwać martwe komórki skóry z powierzchni i wzmacniać ją, a także jest stosowany w leczeniu innych chorób skóry (blizny po trądziku, zmiany związane z wiekiem, hiperpigmentacja, blizny, skóra fotouszkodzona).

6. Wiadomo, że kosmetolodzy nie zalecają nakładania makijażu podczas zabiegów na skórze. Co jednak zrobić, gdy masz przed sobą ważne wydarzenie lub imprezę sylwestrową i chcesz poczuć się pewniej?

W tym przypadku zalecam stosowanie DMK Cosmetics, profesjonalnych kosmetyków do kamuflażu medycznego. Produkty stworzone są na bazie roślinnej, bezolejowej, silikonowej i zawierają pierwszy na świecie naturalny konserwant BotanicChem.

Creme Glace niekomedogenna baza pod makijaż jest odpowiednia dla wszystkich typów skóry, wyrównuje koloryt i strukturę skóry, maskuje drobne zmarszczki i dobrze łączy się z podkładami i korektorami, ułatwiając ich aplikację.

Podkłady DMK Cosmetics są z kolei odpowiednie dla wszystkich problemów skórnych (trądzik, trądzik różowaty, blizny, bielactwo). Dzięki wysokiej zawartości pigmentu (54%) zapewniają doskonałe krycie, maskując nierównomierny koloryt skóry, trądzik, blizny, a nawet tatuaże.

Co najważniejsze, wszystkie produkty pozwalają skórze “oddychać” i mają działanie lecznicze i terapeutyczne. Idealne rozwiązanie dla skóry problematycznej!

7. A jaka jest zależność między skórą a podatnością pacjentów na stres?

Połączenie skóry i układu nerwowego jest podyktowane embriologią, gdyż pochodzą one z tego samego listku zarodkowego. Stres powoduje wzrost kortyzolu, który z kolei zwiększa produkcję sebum, a tym samym pogarsza przebieg trądziku.

Wielu pacjentów sięga po palenie jako sposób na zmniejszenie stresu, ale to tylko złudzenie. Palenie papierosów zmienia tło hormonalne. Spada poziom prolaktyny, gonadotropiny, testosteronu, a wzrasta poziom kortyzolu. Następuje również spadek zawartości witaminy C i E, a co za tym idzie spowolnienie procesu gojenia. W takich sytuacjach zaleca się DMK Efa+, bioaktywny suplement z niezbędnymi kwasami tłuszczowymi, witaminą E i olejem z rokitnika.

Preparat wskazany jest w przypadku stresu i niepokoju. Reguluje zaburzenia hormonalne, zmniejsza stopień zapalenia skóry, poprawia stan włosów i paznokci, a także funkcje układu nerwowego i odpornościowego organizmu.

8. Czy możliwe jest pozbycie się trądziku raz na zawsze?

Skóra z trądzikiem to ciągła praca nad poprawą zdrowia i jakości skóry jako całości. I nawet gdy osiągamy doskonałe rezultaty, wtedy nasze wysiłki z pacjentem powinny być ukierunkowane na profilaktykę tego rezultatu.
54321
(1 vote. Average 5 of 5)